INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Antoni Dziędzielewicz     

Antoni Dziędzielewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dziędzielewicz Antoni (1854–1935), adwokat, działacz społeczny, ur. 10 V we Lwowie. W zawodzie adwokackim pracował prawie przez pół wieku jako wybitny obrońca. Był współredaktorem tygodnika »Prawnik«, jedynego w swoim czasie pisma prawniczego na terenie b. zaboru austr. Rozliczne artykuły prawnicze, społeczne i narodowe umieszczał w »Przeglądzie Prawa i Administracji« i innych pismach krajowych i zagranicznych. W r. 1882 wydał rozprawę pt. Uszkodzenia osób na austr. kolejach żelaznych i studium w języku niemieckim o pismach ekonomisty Józefa Supińskiego. Wpisany w r. 1886 na listę adwokatów we Lwowie, został rychło wybrany na członka Wydziału Izby Adwokackiej, Rady dyscyplinarnej, a następnie przez szereg lat sprawował godność Prezydenta Rady Dyscyplinarnej Izby Adwokackiej we Lwowie.

Był jednym z założycieli powstałego w 1911 r. we Lwowie Związku Adwokatów Polskich, a następnie długoletnim prezesem tego Związku. Na tym stanowisku zorganizował I ogólny Zjazd Adwokatów Polskich we Lwowie w r. 1914 przy udziale i współpracy adwokatów ze wszystkich zaborów. Poczucie łączności stanowej i narodowej obudzone tym zjazdem sprawiło, że adwokatura polska zorganizowana i zjednoczona w Związku Adwokatów Polskich, objęła swą organizacją wszystkie ziemie polskie, a Związek, pozostający stale pod jego kierownictwem, urządził trzy dalsze zjazdy adwokatów polskich w Warszawie, Poznaniu i Toruniu. Był redaktorem założonego przez siebie organu Związku Adwokatów Polskich pt. »Czasopismo Adwokatów Polskich«. W r. 1925 został członkiem honorowym Związku.

Poza pracą w adwokaturze, od wczesnej młodości, bo od r. 1876 był czynny w Sokolstwie, gdzie przeszedł wszystkie szczeble organizacyjne, aż do prezesury Związku Sokolstwa Polskiego. W r. 1899 został mianowany członkiem honorowym Sokoła-Macierzy we Lwowie, w r. 1926 członkiem honorowym Związku Sokolego, a Związek Sokolstwa Polskiego Stanów Zjedn. Ameryki nadał mu odznakę legii honorowej Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Z tej dziedziny ogłosił drukiem: Zadania sokolstwa polskiego, Credo sokolskie i i.

Pracował również w Towarzystwie pedagogicznym we Lwowie. Był autorem wielu artykułów z tego zakresu: O związku rodzicielskim, Wychowanie obywatelskie w szkole, Die Mittelschulreform in Oesterreich – Versuch einer prinzipiellen Lösung des Reformproblems. W rękopisie pozostawił trzytomowe dzieło pt. Księgi prawdziwej wiary. W r. 1925 odznaczony został komandorią orderu odrodzenia Polski. Zmarł we Lwowie 10 I 1935 r.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.